برنامه تمرینی اصولی

تیم طراحی تمرین با تدوین برنامه بلند مدت، بر مبنای گزارش دقیقی که توسط متخصصین سنجش و ارزیابی متناسب با ویژگی های فردی شما آماده شده است ، پلی را بر محوریت سلامتی و آمادگی جسمانی خواهد ساخت تا شما بربلندای قله تندرستی بایستید .ما به شما این اطمینان را میدهیم که مربیانی با تجربه و آشنا به آناتومی و فیزیولوژی ورزش در طول مسیر همراه و پشتبیان شما خواهند بود

تمرینات بازو

برنامه های تمرینی که در دوره های بدنسازی باشگاه جهان آرا وجود دارد، تمرینات بازو میباشد که شامل: تمرینات جلو بازو و تمرینات پشت بازو میباشد. این دو دسته دارای زیر دسته های بسیاری هستند و تجویز آن ها توسط مربی بدنسازی با در نظر گرفتن شرایط جسمانی متقاضی انجام میشود. در ادامه به بعضی از این تمرینات میپردازیم.

تمرینات جلو بازو

داشتن بازو های برجسته همیشه جزء استاندارد های یک بدن ایده آل بوده است. برنامه های عمومی زیادی برای تقویت بازو ها وجود دارند که از آن ها میتوان به تمرین پوش آپ و یا همان شنا اشاره کرد. اصل تمرینات جلو بازو ایجاد فشار بر روی قسمت جلوی دست و باز و بسته کردن آن است اما اگر این فشار سنجیده نشده باشد میتواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند.

از طرفی اگر شرایط جسمانی متناسبی ندارید یعنی اگر دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن قابل توجهی هستید با انجام این حرکات نه تنها بازو هایتان را ضعیف میکنید بلکه ممکن است آسیب های جدی ای را به خود وارد کنید و درد ناشی از آن را برای خود طبیعی تلقی کنید و زمانی متوجه اشتباه خود شوید که دیگر خیلی دیر است. از این رو داشتن برنامه تمرینی اصولی جلو بازو میتواند کمک شایانی به ایجاد بازو های برجسته بکند. در کنار این تمرینات، باشگاه جهان آرا به شما تمرینات اصلاحی برای جبران آسیب های وارد شده و آماده سازی بهتر ماهیچه ها به شما ارائ میدهد.

تمرینات پشت بازو

برخلاف اعتقاد عامیانه بیشتر عامل برای بزرگ تر شدن بازو، جلو بازو نیست بلکه پشت بازو است. در بخش پشت بازو مجموعه عضلاتی با نام عضله سه سر بازو وجود دارد که مهم ترین نقش در به وجود آوردن بازو های بزرگ و ورزیده را ایفا میکند. این عضلات به سه بخش سر خارجی، داخلی و دراز سه سر تقسیم میشوند.

سر خارجی سه سر پشت بازو

عضله سر خارجی سه سر پشت بازو در قسمت پشت اسخوان بازو قرار دارد و نیروی لازم برای حرکاتی که نیاز به وارد کردن فشار های شدید دارند را فراهم میکند. این عضله بزرگ ترین عضله پشت بازو میباشد و بیشترین تأثیر را در شکل دهی با بازو دارد.

سر داخلی سه سر پشت بازو

عضله سر داخلی سه سر پشت بازو زیر عضله خارجی قرار دارد و معمولا توسط دو عضله دیگر پوشانده شده و خیلی قابل رؤیت نمیباشد. این عضله نیروی لازم برای انواع حرکات آهسته که نیاز به فشار کمتری دارند را فراهم میکند و با افزای حجم به دیده شدن دیگر عضلات کمک میکند.

سر دراز سه سر پشت بازو

عضله دراز سه سر پشت بازو همانطور که از اسمش مشخص است بلند ترین عضله سه سر پشت بازو میباشد و در پایین بازو قرار دارد. این عضله در زمانی انجام حرکات دراز مدت که نیاز به نیروی پایدار دارند و یا فعالیت هایی که نیاز به همکاری با فاصل آرنج و یا سرشانه داشته باشند به کار گرفته میشود.

 

انواع تجهیزات برای انجام تمرینات اصولی پشت بازو و جلو بازو در باشگاه جهان آرا برای شما عزیزان فراهم شده است تا با صرف کمترین زمان به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

 

تمرینات پا

تمرینات پا گسترده ترین طیف تمرینات بدنسازی را شامل میشوند و بیش از 20 نوع تمرین پا وجود دارد که انتخاب و انجام تمامی آن ها بدون مشورت با مربی میتواند عواقب خیلی سنگین تری نسبت به تمرینات بازو در بر داشته باشد. یکی از عواقب آن گرفتگی شدید کمر و حتی آسیب دیدگی ستون فقرات میباشد پس هیچ عنوان بدون برنامه تمرینی و راهنمایی مربی به سراغ این حرکات نروید.

تمرینات پا قسمت های مختلف پا را در بر میگیرد و معمولا هر تمرین شچندین عضله را به صورت همزمان در گیر میکند. با این حال میتوان تمرینات پا را به دو بخش: تمرینات ران و تمرینات ساق پا تقسیم کرد.

تمرینات ران پا

ران پا دارای بزرگ ترین ماهیچه بدن و یکی از مؤثر ترین ناحیه های بدن برای حفظ سلامت بدن در دوره میان سالی میباشد. تمرینات ران پا به صورت مؤثر بر روی سلامت زانو ها تأثیر میگذارد. این موضوع میتواند به صورت برعکس هم عمل کند. یعنی اگر تمرینات ران پا را نتوانید به شکل اصولی انجام دهید، امکان دارد به زانوی خود آسیب شدیدی وارد کنید که باعث شود تا چند روزی امکان راه رفتن را نداشته باشید. از فواید تقویت عضله ران پا میتوان به: کمک با پرش، کاهش فشار بر زانو، محافظت از زاند در برابر ضربه، پایداری لگن، حفظ تعادل و کمک به چرخش در حین دویدن اشاره کرد. در کنار این ها داشتن عضلات ران ورزیده تأثیر زیادی در جذابیت بدن شماایفا میکند.

تمرینات ساق پا

نصبت عضلات داخل ساق پا بسیار کمتر از ران میباشد و این مسئله باعث کمتر دیده شدن پیشرف عضلات آن میشود. عضلات ساق پا را میتوان و سه بخش: عضله دوقلو، عضله نعلی و عظله کف پایی تقسیم کرد. عضله کف پایی یک عضله بسیار کم حجم است که  از زیر زانو تا پایین ساق پا از بین دو عضله دوقلو و نعلی کشیده شده است. از اینرو بیشتر حجم عضلات ساق پا به عضلات دوفلو و نعلی تعلق میگیرد و در بدنسازی شکل این دو عضله تمام فرم ساق پای شما را تشکیل میدهد.عضله نعلی زیر عضله دوقلو قرار دارد به همین دلیل در بیشتر بدنسازان حرفه ای شما فرم عضلات دو قلو را بیشتر از عضله نعلی احساس میکنید و بیشتر عضله نعلی را میتوانید از طرفین ساق پا و کنار استخوان ساق مشاهده کنید. این عضلات برای دریافت ضربات کف پا و سهولت در دویدن های طولانی مدت و ورزش های هوازی به کار گرفته میشوند و همانطور که تقویت مچ و کف پا را انجام میدهند در صورت انجام اشتباهات مکرر در حرکات تمرینی ساق پا امکان آسیب رسانی به این دو بخش را نیز فراهم میسازند.

 

تمرینات میان تنه

عضلات میان تنه بدون شک بیشترین تأثیر را در به وجود آوردن ظاهری خوش اندام ایفا میکند. تمرینات میان تنه به سه بخش: تمرینات سینه، تمرینات شکم و تمرینات پهلو تقسیم میشوند که با رعایت برنامه تمرینی اصولی این سه بخش شما به کمر خود نیز کمک شایانی میکنید و بسیاری از در های کمر و همینطور امکان ابتلا به دیسک کمر و... را در آینده دور یا نزدیک را به حداقل میرسانید. باشگاه بدنسازی جهان آرا با دارا بودن دستگاه های فوق حرفه ای پرورش اندام و بهترین مربیان بین المملی، با کیفیت ترین خدمات تناسب اندام را به شما عزیزان ارائه میدهد.